داستان نویسان باید با نگاه امروزی در مورد دفاع مقدس بنویسند

داور بخش داستان جشنواره ملی سرزمین نور:

این نویسنده گفت: نویسندگان نسل حاضر باید نگاه امروز خود را به شرایط جنگ بنویسند چرا که اگر بخواهند داستان هایی با مضمون ۳۰ سال گذشته که اصلاحضور نداشتند بنویسند نمی توانند موفقیتی کسب کنند.

به گزارش کوله بار، مجید قیصری گفت: امسال نخستین سالی است که داور جشنواره سرزمین نور هستم و خوشحالم که افتخار حضور در جمع اعضای این جشنواره برایم مهیا شد.

این نویسنده در خصوص ملاک های مورد بررسی در زمینه داوری آثار این جشنواره بیان داشت: اولین مبنا در بررسی یک داستان این است
که آن مطلب یک داستان باشد و در آن اصول داستان نویسی به خوبی رعایت شود و به مانند ساخت یک فیلم که دارای چهار چوب و ساختار مشخصی است در داستان نویسی نیز باید این چهار چوب و ساختار رعایت شده باشد.
وی با بیان اینکه تعدادی از آثار در حوزه داستان را بررسی کرده است اضافه کرد: تاکنون تعدادی از آثار ارسالی را بررسی کرده ام و از لحاظ کیفیت همانند آثارجشنواره های دیگر است.

قیصری در ادامه اظهار کرد: جشنواره هایی از این قبیل به دلیل آموزش ندادن و پیگیری نکردن و همچنین ارسال آثار از سراسر کشور همه نوع آثاری در آن دیده می شود و چون فراگیر است نباید از لحاظ کیفیت انتظار زیادی از آن داشته باشیم همچنین در میان آنها آثاری وجود
دارد که مربوط به افراد تازه قلم به دست است.
این نویسنده ادامه داد:
یک مشکل عمده ای که در آثار ارسالی دیده می شود این است که برخی از افراد که جزء نسل کنونی هستند خاطراتی را از زبان خود نوشته اند که هیچ وقت آنها را ندیده اند و این خود موضوعی است که باعث به هدف نرسیدن آنها در کارشان می شود چراکه این افراد باید برداشت امروز خود از جنگ را بنویسند تا بتوانند در این زمینه موفق تر عمل کنند.

وی تاکید کرد:
نویسندگان نسل حاضر باید نگاه امروز خود را به شرایط جنگ بنویسند چرا که اگر بخواهند داستان هایی با مضمون ۳۰ سال گذشته که اصلا حضور نداشتند بنویسند نمی توانند موفقیتی کسب کنند.

قیصری در ادامه به وظیفه جشنواره ها اشاره کرد و افزود: وظیفه این جشنواره ها این است که یک سری داستان نویس بتوانند بهتر کار کنند البته جشنواره هایی که به صورت مقطعی فعالیت می کنند به خوبی جواب نگرفته اند و باید به آنها نگاه بلند مدت داشت.

وی افزود: در ادبیات دفاع مقدس چیزی که قالب است این است که در بسیار از آثار توجه به محیط اجتماعی دیده نمی‌شود. مگر اینکه محیط اجتماعی را همان جبهه و جنگ در نظر بگیریم. اما فضایی از پشت جبهه نادیده گرفته شده است. مثلا آزادسازی خرمشهر را داستانی می‌کنیم اما شرایط منطقه را در داستانی کردن دخیل نمی‌دانیم. این توجه نکردن به محیط اجتماعی یکی از نقطه ضعف‌های ادبیات دفاع مقدس است.

قیصری در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم با همت همه مسئولان جشنواره و برگزیدگان، همه ساله شاهد آثار با کیفیت و با محتوا در حوزه دفاع مقدس باشیم.
 

انتهای پیام/ف

برچسب: 

داستان نویسان باید با نگاه امروزی در مورد دفاع مقدس بنویسند

  

ارسال نظر

Image CAPTCHA  

 

 

 

 

ارسال نظر